Barcelona po mendon nëse do të paguajë klauzolën e lirimit të sulmuesit të Interit, Lautaro Martinez, apo të negociojë çmimin me Nerazzurri duke ofruar një marrëveshje të strukturuar ndryshe, sipas një raporti nga mediat italiane Calciomercato.it sot.

Raporti detajon se si Blaugranet janë tifozët e sulmuesit 22-vjeçar argjentinas, i cili është kontraktuar me Nerazzurri deri në vitin 2023, dhe beson se ai do të ishte zëvendësimi perfekt për plakjen e Luis Suarez. Blaugrana po mendojne nëse do të paguajnë klauzolën e tij të lirimit prej 111 milion €, e vlefshme për dy javët e para të korrikut, ose të paguajë një tarifë më të lartë të shpërndarë gjatë disa viteve.

Nerazzurret tashmë janë duke përgatitur një strategji nëse Lautaro të largohet gjatë verës, vazhdon raporti. Ndër emrat në shqyrtim për ta zëvendësuar atë është sulmuesi 24-vjeçar gjerman Timo Werner, i cili ka shënuar 27 gola dhe ka siguruar 11 asistime në 35 paraqitje deri më tani këtë sezon në të gjitha garat. Emra të tjerë përfshijnë sulmuesin e Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang, i cili ka shënuar 20 gola në 32 ndeshje deri më tani këtë sezon dhe Anthony Martial i Manchester United, i cili ka shënuar 15 gola në 33 ndeshje këtë sezon.