Ne shpjegojmë rregullat që do të diktojnë kërkimin e Barcelonës për një sulmues pasi klubit iu dha leja për të bërë një nënshkrim jashtë merkatos se transferimit , sipas rregullores.

Federata Spanjolle e Futbollit dhe komisioni mjekësor i LaLiga i kanë dhënë Barcelonës dritën jeshile për të nënshkruar një sulmues jashtë merkatos, në mënyrë që të mbulojë humbjen e Ousmane Dembélé, i cili është konstatur se do të mungoje deri në gjashtë muaj pas operacionit javën e kaluar .

Barça do të ketë 15 ditë për të nënshkruar një zëvendësim dhe duhet të kufizojë kërkimin e tyre në divizionet e para dhe të dyta të Spanjës, pasi ata nuk janë të autorizuar të marrin një lojtar nga jashtë. I njëjti rregull zbatohet nëse klubi katalanas kërkon të nënshkruajë një lojtar në huazim.

Ata do të lejohen, natyrisht, të sjellin ndonjë lojtar, qoftë nga shtëpia apo jashtë vendit, që ka qenë një agjent i lirë që nga fillimi i sezonit.

Sulmuesi i zgjedhur, megjithatë, nuk do të ketë të drejtë të luajë në Ligën e Kampionëve pasi periudha e regjistrimit të lojtarëve të rinj të nënshkruar gjatë merkatos së janarit tani është mbyllur.

Loading...

Kandidatët kryesorë të Barcelonës
Ndër kandidatët kryesorë që merren në konsideratë nga Barcelona janë sulmuesi i Leganés Martin Braithwaite dhe Ángel Rodríguez i Getafe. Roger Martí (Levante), Ante Budimir (Mallorca) dhe Lucas Pérez (Alavés) janë emra të tjerë që janë indentikuar nga drejtoria sportive në Camp Nou, të cilët janë gati të marrin një vendim në mënyrë të pafund.

Me humbjen e Luis Suarez, i cili nuk është duke u rikthyer deri në fund të sezonit, dhe Dembélé, trajneri Quique Setién aktualisht ka vetëm tre sulmues në dispozicion të tij: Ansu Fati, Antoine Griezmann dhe Lionel Messi.