Bayern del me pikë të plota nga transferta e veshtire e Freiburg. Golat e Zirkzee dhe Gnabry në minutën e dytë shtesë dhe të pestën i dhanë fitoren Bayernit.

Bayern ngjitet në vendin e 3-të me 30 pikë, 4-pikë me pak se Gladbach e cila fitoi 2-0 kundër paderbornit duke u ngjitur ne vendin e dyte por me pikë te barabarta me kryesuesen Leipzig.