Të dy ndeshjet e mëparshme mes palëve këtë sezon – një në LaLiga dhe një në finalen e Supercupës të Spanjës – kishin përfunduar 0-0, por takimi i së shtunës më në fund ndryshoi trendin.

Pasi u mbajt disi në pjesën e parë, Madridi, i cili u prit me një ndryshim të dyfishtë nga Zinedine Zidane në pjesen e dytë, zhbllokoi lojën përmes golit të parë të Benzemas në shtëpi kundër Atletikos.

Reali kryeson klasifikimin me 6 pikë diferencë ndaj Barcelonës.

Notat e lojtarëve të ndeshjes.
Real Madrid

Atletiko Madrid