Portieri belge është emëruar si ‘lojtari i muajit’ për Janar 2020 nga LaLiga dhe e ka rritur kursimin e tij nga më pak se 40 në mbi 80%.

Thibaut Courtois ka kaluar nga pyetja te to Lojtari i muajit ’në Janar 2020 në LaLiga në hapësirën prej vetëm katër muajsh. Që nga goli i minutës së dytë të Willian José për Real Sociedad në Bernabéu më 23 nëntor (2019), Courtois ka kursyer 25 nga 28 goditjet në shënjestër që synojnë golin e Real Madrid gjatë lojërave në LaLiga sipas të dhënave të Opta.

Performancat e Courtois kanë qenë të dobishme për të ndihmuar burrat e Zidane të sigurojnë avantazhin e tyre me tre pikë ndaj Barçës në atë që po duket se është një garë me dy kalë për titullin LaLiga. Në një pikë të fushatës, vlerësimi i përqindjes së Courtois për sa i përket kursimeve ra nën 40% me mesataren e tij në gjashtë ndeshjet që çuan në lojën Mallorca një mesatare prej 38.7% të goditjeve në shënjestër të kursyera. Humbja e Son Moix për Courtois dhe pjesa tjetër e shokëve të tij shënoi një pikë kthese me pesë ndeshjet e mëposhtme panë Real Madrid të mbante fletët e pastra (Galatasaray (dy ndeshje), Leganés, Betis dhe Eibar.

Loading...

Shkalla e ndalimit të përqindjes së ndalimit të Belgjikës pas 27 ndeshjeve në të gjitha garat është 76.32% me një kursim kursimi për Belgjikun në 20 ndeshjet e tij në ligë prej 78,43%. 27-vjeçari ka arritur të mbikëqyrë 14 fletë të pastra për Real Madrid në fushatën 2019-20: 11 në LaLiga, 2 në Champions League së bashku me ndeshjen e fundit të Super Kupës.