Ousmane Dembele është jashtë për gjashtë muaj dhe nuk do të luajë asnjë pjesë në Ligat Evropiane këtë verë pasi Barcelona zbuloi gjendjen e tij pas operacionit.

Krahasuesi i 135 milion £ ka qenë jashtë veprimit që nga nëntori dhe pësoi një tjetër dëmtim të madh në fillim të kësaj jave, duke bërë që vendimi për t’iu nënshtruar operacionit në hamstringun e tij të mundimshëm.

Në një deklaratë të martën në mbrëmje, Barcelona konfirmoi që operacioni, i cili u zhvillua në Finlandë, ishte i suksesshëm, por ai do të qëndrojë i lirë për gjashtë muaj, duke siguruar që ai nuk do të luajë asnjë pjesë të skuadrës së Didier Deschamps në Francë këtë verë.

“Lojtari i parë i ekipit Ousmane Dembele i është nënshtruar me sukses operacionit në Turku, Finlandë, ku u operua nga Dr. Lasse Lempainen për një tendë të thyer në hamstringun e tij proksimal në kofshën e tij të djathtë”, filloi deklarata.

‘Francezi do të dalë jashtë për rreth 6 muaj. Sulmuesi po vazhdonte shërimin e tij nga dëmtimi i hamstringut kur u detyrua të tërhiqej nga një seancë stërvitore në Ciutat Esportiva javën e kaluar.

Loading...

“Testet pasuese konfirmuan një këputje të plotë të tendinit në shtrëngimin proksimal të këmbës së tij të djathtë.”

Në 74 ndeshjet që ai ka luajtur për Barcelonën, ai vetëm në 10 raste i ka kryer të gjitha 90 minutat.

Ndërkombëtarët francezë pritet të përballen me një betejë për të mbajtur vendin e tij në klub gjatë verës me planet për të ri-nënshkruar ose Neymar ose Adama Traore ose për të zhvilluar rekrutimin e fundit në Benfica Francisco Trincao.