Sulmuesi i Interit Romelu Lukaku do të shpresojë të kapërcejë sulmuesin e Juventusit Cristiano Ronaldo sonte në Derby d’Italia dhe të bëjë ndryshimin për anën e tij, sipas një raporti nga edicioni i sotëm në gazetë i gazetës Milano Gazzetta dello Sport.

Raporti detajon se si sulmuesi belg 26-vjeçar, i cili është kontraktuar me Nerazzurri deri në vitin 2024, ka shënuar 17 gola deri më tani këtë sezon për Interin në ligë, 35% të golave të përgjithshëm të klubit. Ai do të garojë kundër sulmuesit 35-vjeçar Portugez, Cristiano Ronaldo, i cili ka shënuar 21 gola në 21 paraqitje në ligë për Bianconeri deri më tani këtë sezon, 44% të golave të Juventus.

Vetëm sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile ka një përqindje më të lartë se dueti, raporti vazhdon. Bashkëbiseduesit e tyre do të ndihmojnë të dy për të bërë ndryshimin sonte, me sulmuesin argjentinas Paulo Dybala që shpresojnë të ndihmojnë Ronaldon më shumë sesa Lautaro Martinez mund të ndihmojë Lukakun. Do të ketë gjithashtu një duel në mesfushë midis siguruesit të Juventusit Miralem Pjanic dhe Inter-regjistrës Marcelo Brozovic.