Burime zyrtare kan bëre me dije qe ndeshja e nesmerme per Kuppen e Italise është shtyre per shkak se coronavirusit.

Palët janë në barazim 1-1 pas ndeshjes së parë, kur Cristiano Ronaldo barazoi me një penallti të vonshme të diskutueshme për të barazuar avantazhin e krijuar nga Ante Rebic.

Virusi ka shkaktuar kaos me kalendarin italian të futbollit, me një numër të ndeshjeve të Serie A që janë shtyrë javët e fundit.

Përplasja më e mirë e tryezave të Juve me Interin fundjava e kaluar ishte një nga pesë ndeshjet që u shty, pasi më parë u caktuan të luheshin pas dyerve të mbyllura.

Udinez vs Fiorentina, Milan vs Genova, Parma vs SPAL dhe Sassuolo vs Brescia ishin katër ndeshjet e tjera që u shtynë atë fundjavë, dhe u riorganizuan për 13 maj.

Sidoqoftë, me më shumë ndeshje në këtë javë që duhen pushuar, loja e Juve me Interin raportohet të luhej të hënën, më 9 mars, në mënyrë që të lehtësonte bllokimet e mundshme të ndeshjeve më vonë gjatë sezonit.

Loading...

Inter thuhet se nuk ishin të kënaqur me këtë rezolutë. Presidenti Steven Zhang e quajti presidentin e Serisë A Paolo Dal Pino “kllounin më të madh dhe më të errët që kam parë ndonjëherë” gjatë trajtimit të tij të kaosit të ndeshjes.

Një dekret qeveritar ka pezulluar të gjitha ngjarjet sportive në rajone të prekura nga koronavirusi deri më 8 Mars.

Kjo do të thotë që loja e Juve me Bolonjën nuk do të shkojë përpara. Atalanta vs Lazio, Inter vs Sassuolo, dhe Hellas Verona vs Napoli janë ndeshjet e tjera të shtyera këtë fundjavë.