Liverpooli nuk do të funksiononte siç duhet “pa një hallke si Jordan Henderson”, thotë legjenda e klubit dhe ish kapiteni Steven Gerrard.

Tani menaxher në Rangers, Gerrard i tha Daily Mail një burri që ai luante dikur së bashku dhe tani po admiron nga larg: “Unë e vlerësoja fuqinë dhe palestrën e Jordanit duke stërvitur me të.

“Disa lojtarë luajnë vetë, Jordan bën një vrapim të ndyrë, duke u përpjekur për topa të dytë, 12 ose 13 km të Shtunën dhe të Mërkurën, përsëri dhe përsëri.

“Ekipet nuk mund të funksionojnë në nivelin e Liverpool-it pa një lojtare si Jordan Henderson. Ai padyshim do të jetë një fitues i Ligës Premier. Unë e shikoj atë dhe mendoj: mirë për ju.

“Ai ka atë besim tani. Ai e ka ngritur Kupën Evropiane mbi kokën e tij.

“Nuk meritoj asnjë kredi, ai i ka bërë të gjitha vetë, por mbaj mend një bisedë me Jordan në LA në LA dhe ai nuk ishte i sigurt nëse po vinte apo po shkonte në klub.

“Mbaj mend duke i thënë atij mos hiqni dorë nga Liverpool, do të jesh mirë. E dija se çfarë kishte brenda dhe se ai do të arrinte atje. Ju e dini me njerëz të caktuar. “

Ndërsa Henderson ka kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në suksesin në fushë gjatë 12 muajve të fundit, Jurgen Klopp vazhdon t’i tërheq telat.

Loading...

Taktikanti gjerman është një tjetër prani në Anfield që Gerrard ka respektin më të madh, me Liverpool që gjeti trajnerin perfekt për të rikthyer kohërat e mira.

Gerrard shtoi në Klopp: “Ai e ka këtë shtat. Kur ai ecën në një dhomë, është ‘Whoa’.

“Nëse ai ishte menaxheri juaj, ju do të mendoni se unë jam duke vrapuar këtu”. Ky ekip i Liverpool-it është monstër dhe ka ardhur prej tij në momentin kur arriti.

“Që lojtarët të kenë atë nivel respekti për menaxherin e tyre në një dhomë moderne të zhveshjes është e veçantë. Ju mund të shihni që të gjithë janë akorduar, fizikisht dhe mendërisht.

“Të marrësh atë nga lojtarët tuaj është një arrë e fortë për tu goditur. Dhe unë mendoj se Liverpool po rritet përsëri në të gjithë botën “.

Liverpooli, i cili do të kërkojë të tërheqë 22 pikë përsëri në krye të Premier League, do të rikthehet në aksion të hënën kur të marrë një takim në shtëpi me West Ham.