Olivier Giroud ka konfirmuar se ai “bëri gjithçka” për të organizuar një largim nga Chelsea në janar.

Sulmuesi francez ka luftuar për të rifituar vendin e tij në skuadrën e parë të Blues për pjesën më të madhe të sezonit, pasi ka bërë vetëm 12 paraqitje në të gjitha garat.

Giroud, 33 vjeç, u lidh me një transferim në Inter, Lazio dhe Tottenham në afatin kalimtar të janarit, por përfundoi të qëndrojë në Stamford Bridge.

Ish-ylli i Arsenalit do të jetë i lirë të largohet nga Blutë kur skadon kontrata e tij këtë verë, por ai nuk ka pritur që akoma të jetë në klub nga kjo pikë në fushatë.

“Edhe unë e pashë veten diku tjetër për të qenë i sinqertë. Kam kaluar gjashtë muaj të komplikuar,” i tha Giroud për Telefoot.

“Kjo është arsyeja pse u përpoqa të largohesha në janar. Unë bëra gjithçka [për t’u larguar]. Në fund, me rrethanat, Chelsea nuk donte të më linte. Kushti thelbësor për largimin tim ishte të kisha një zëvendësim.

“Klubi më interesant për mua ishte Interi. Problemi është se u zvarrit. Në fund, dhe edhe nëse Lazio do të ishte atje drejt fundit dhe Tottenham gjithashtu, nuk ishte më pyetja se ku do të largohesha, por a mund të largohesha. Nuk kishte asgjë për të bërë. Isha mbërthyer.

“E dija se sidoqoftë nuk duhet të filloja të bëja grevë ose të bëja kërdi në dhomën e dollapit. Para së gjithash, sepse nuk jam unë dhe gjithashtu sepse e dija që kishte një shans të mirë që të qëndroja te Chelsea. Kjo është arsyeja pse kam qëndruar i përsosur dhe profesional deri në fund.

Loading...

“Kishte dy reagime: ose unë vrapoj rreth vetes ose luftoj për vendin tim. Kjo është ajo që bëra. Dhe trajneri që më premtoi më shumë mundësi për të luajtur, e mbajti fjalën e tij dhe unë shfrytëzova rastin tim. “

Ish-ylli i Montpellier thotë se Lyon ishte gjithashtu i interesuar për të, por një veprim në Inter ishte përparësia e tij kryesore.

“Po, presidenti Jean-Michel Aulas më thirri. E mora në telefon. Ai shprehu interesimin e tij për mua dhe unë thjesht i thashë që isha i interesuar nga Lyon, por se përparësia ime ishte e përqendruar te Interi. “

Vendi i Giroud në skuadrën e Francës për Euro 2020 është në rrezik për shkak të mungesës së kohës së tij për të luajtur, por ai shpreson të përfshihet këtë verë.

“Po, [trajneri i Francës] Didier Deschamps më foli në tetor. Duke parë që nuk do të shkonte mirë për mua, ai më paralajmëroi. Ai më tregoi për MLS dhe se nuk ishte një mundësi që të luaja në Euro 2020.

“Le të shohim nëse luajmë dhe nëse ndodhin euro,” bëri shaka ai. “Për sa kohë që trajneri mendon se mund të sjell diçka, do të përgjigjem. Nëse nuk jam atje, sigurisht do të ishte një zhgënjim, por kam shumë shpresë dhe kam në plan të bëj punën me Chelsea për t’u zgjedhur “.

Që kur nuk arriti të linte perëndimin e Londrës, Giroud është shpërblyer për punën e tij të palodhur, duke filluar secilën nga katër ndeshjet e fundit të Chelsea në të gjitha garat me Tammy Abraham të dëmtuar dhe Michy Batshuayi jashtë formës.