Attilio Fontana, guvernatori për Lombardinë, ka ndarë shpresat për Derby D’Italia këtë fundjavë mes Juventus dhe Interit për tu luajtur para tifozëve.

Për shkak të shpërthimit të Coronavirus në Itali, janë prekur disa ndeshje futbolli dhe ngjarje të tjera publike, përfshirë karnavalin e famshëm të Venecias.

Ndeshja e Interit me Sampdoria këtë fundjavë të kaluar ishte një nga katër të shtyhet nga Lega Serie A dhe ndeshja e tyre e Europa League në shtëpi me Ludogorets sonte do të luhet pas dyerve të mbyllura.

Ekzistojnë kufizime në lidhje me tubimet publike në shkallë të gjerë në rajonet më të prekura nga vendi, përfshirë në Piemonte, ku do të zhvillohet ndeshja e së dielës.

Një numër raportesh kanë deklaruar se është pothuajse e sigurt që loja do të luhet pas dyerve të mbyllura por përkundër këtyre raporteve, Fontana shpreson se nuk do të jetë kështu.

Loading...

“Shpresoj që nga sot e tutje të ketë një regresion të virusit që të mund të shkoj të shoh Juventus vs Inter,” vërejti ai në një intervistë me radiostacionin italian Rtl 102.5 më herët sot.

Ekzistojnë një numër kufizimesh aktualisht në vend në rajonin e Lombardisë dhe Fontana atëherë foli kur mund të hiqen këto kufizime.

“Ne jemi duke monitoruar situatën. Jam shume e qete. Do të shohim se si janë gjërat të Shtunën dhe atëherë do të vendosim.

“Ne duhet të kuptojmë nëse përhapja e virusit ngadalësohet ose mbase madje ndalet. Ne kemi rezultate pozitive në këtë kuptim, konsulentët tanë, shkencëtarët dhe instituti i shëndetësisë superiore do të na japin dritën e gjelbër për të zbutur dhe ndoshta edhe të revokojnë të gjitha këto masa.

“Ne jemi njerëzit e parë që duam t’i zvogëlojmë ato sepse ato dëmtojnë ekonominë dhe qetësinë e qytetarëve tanë.”