Hysaj nuk rinovon kontraten me napolin e cila i mbaron pas një viti, pra ne vitin 2021.

Hysaj nuk pati nje fillim sezoni ashtu sic e priste nga ku nuk u aktivizua nga Anceloti si titullar, dhe nga Gattuzo vetem ne pjesen e dyte kunder sasuolen te cilen e fitoi ne minutat e fundit me permbysje.
Hysaj tani shihet larg ekipit Italian te Napolit, dhe kjo ju hap rrugen shume ekipeve kryesore Europiane te cilat kan kerkuar prej disa kohesh sherbimet e Hysajt.