Pavarësisht se ka një periudhë qetësie relative pas betejës intensive që luajti në merkaton e transferimit të verës, lufta e ftohtë mes Neymar dhe Paris Saint-Germain është rihapur me sulmuesin që nuk pranoi të stërvitej si përgjigje të mos përzgjedhjes.

Neymar kritikoi publikisht vendimin e stafit të PSG, pas humbjes së klubit ndaj Borussia Dortmund në Ligën e Kampionëve, duke sugjeruar se pushimi i tij kishte bërë që ai të humbasë mprehtësinë e ndeshjes.

Në shkurt, braziliani ka humbur katër ndeshje për shkak të të dy dëmtimeve dhe më pas kujdesit nga ana e Thomas Tuchel, dhe kjo arriti kulmin që Neymar të lihej jashtë fitores 6-1 ndaj Dijon në Coupe de France.

Në përgjigje të kësaj, Neymar nuk pranoi të stërvitej, duke sugjeruar se po pushonte, megjithëse kishte një shkëputje të qartë midis dy palëve.

“Eshtë e vështirë të qëndrosh katër ndeshje pa luajtur,” pranoi Neymar.

“Fatkeqësisht, kjo nuk ishte zgjedhja ime, ishte diçka që klubi vendosi me mjekët e tyre.

“Nuk më pëlqeu. Ne patëm shumë diskutime në lidhje me këtë. Doja të luaja, u ndjeva mirë por klubi u frikësua dhe në fund ishte unë që vuajta”.