Ka qenë një javë e vështirë për ata që janë të përfshirë me Barcelona, me grindjen publike mes Eric Abidal dhe Lionel Messi, dëmtimi i Ousmane Dembele dhe me klubin që është eliminuar nga Copa del Rey, kriza e Blaugrana po fillon të shfaqet në fushë.

Josep Maria Bartomeu u detyrua të ndërmjetësojë problemin mes Abidal dhe Messi, megjithatë mbetet fakti që që nga kthesa e vitit 2020, Los Cules i kanë thënë lamtumirë dy trofeve të mundshëm.

Mbeten vetëm LaLiga Santander dhe Liga e Kampionëve, por shanset sigurisht janë grumbulluar kundër katalanasve.

Lojtarët e Barcelonës kanë kundërshtuar prej kohësh polemikën pas skenave në klub, megjithatë ky episod i fundit po kërcënon të prish sezonin e tyre, prandaj edhe pse lojtarët po kërkojnë respekt dhe unitet.

“Dinamika brenda klubit përfundon duke ndikuar në dhomën e veshjes,” pranoi Gerard Pique.

“Hedhja e gjërave në fytyrën tonë nuk na ndihmon, ne duhet të përqëndrohemi në fitoren.

Loading...

“Ne duhet të kthehemi në rrugën e suksesit, duhet të ketë unitet midis dhomës së veshjes dhe stafit.”

Atletico Madrid e nxorri jashte Blaugranet nga Supercopa e Spanjes e cila e detyroi klubin të pushonte nga puna Ernesto Valverde, ndërsa ishte Klubi Atletik ai që hodhi gjigantët katalanas nga Copa del Rey me një fitues të ndaljes së ditës së enjte.

Për statisike, Barcelona nuk ka arritur të arrijë në gjysmëfinale të Copa del Rey që nga sezoni 2009/10, kur Sevilla i rrëzoi ata me dy këmbë në çerekfinale.

Përderisa lojtarët ishin të kënaqur me performancën e tyre kundër klubit bask, ju nuk merrni shpërblim për të luajtur mirë për 89 minuta, pa gjetur pjesën e pasme të rrjetës.