Frank Lampard nuk ishte i gatshëm të dilte para vetes pasi Chelsea prodhoi një loje të shkëlqyeshëm duke shkaterruar Everton 4-0 në Stamford Bridge.

Carlo Ancelotti udhehoqi Chelsea ne lavdi në Premier League dhe FA Cup gjatë dy viteve të tij si menaxher në perëndim të Londrës, kur Lampard ishte një nga lojtarët e tij, por në përfundimin ai pranoi të një humbjeje ndëshkuese të Dielën.

Mason Mount dhe Pedro goditën në pjesën e parë, përpara se Willian dhe Olivier Giroud shënuan brenda tre minutave të njëri-tjetrit në periudhën e dytë për të vendosur rezultatin triumfues.

Para fitores së së martës në fitoren 2-0 të FA të Kupës së Pestë në Liverpool, Chelsea kishte fituar vetëm dy nga tetë ndeshjet e tyre të mëparshme në të gjitha garat.

Megjithë një ngritje në formë për Blues, Lampard nuk ishte i gatshëm të sugjeronte se ata kishin një erë të dytë që mund t’i mbante ata në keto ritme deri ne fundit të sezonit.

“Jam pak i kujdesshëm ta them këtë. Dy shfaqjet e fundit do të dukeshin kështu, por unë jam me përvojë të mjaftueshme për të ditur që shkojmë në Aston Villa larg, një ekip i cili po lufton për mbijetesen e tyre dhe ka marrë lojtarë të mirë, kështu që ne kemi për të përsëritur atë që treguam sot çdo javë, “tha Lampard.

“Po, ne patëm një armë të mirë në fillim të këtij sezoni. Atëherë kemi pasur mospërputhje kohët e fundit. Kush nuk ka, përveç Liverpoolit, në këtë ligë?

“Unë nuk i pranoj ato mospërputhje, natyrisht, por është e kuptueshme në këtë periudhë kalimtare. Por ne duhej të punonim sot për të treguar se mund ta përfundojmë sezonin me forcë dhe të përmirësohemi”.

Me N’Golo Kante dhe Mateo Kovacic jashtë të dëmtuar dhe Jorginho të pezulluar, Billy Gilmour bëri fillimin e tij të parë në Premier League së bashku me Mount dhe Ross Barkley në mesfushë dhe u emërua njeriu i ndeshjes.

Loading...

“Ai është duke marrë topin në zona të vështira në fushë,” tha Lampard për Gilmour. “Nëse nuk e zhvendosni shpejt, së pari nuk e merrni ritmin në lojën tonë dhe prishet, dhe së dyti nëse e jepni në ato zona, është e rrezikshme.

“Unë do të përdor një fjalë të vrazhdë atje, por ju duhet … besim për ta bërë atë. Jorginho e ka atë dhe Billi e ka atë.

“Një nga gjërat më të këndshme me Billy ishte ai tregoi ato topa në pjesën e parë, por kur ai ngriti lart dhe luajti më lart në pjesën e dytë të fushës, ai menjëherë e mori atë në bord, duke arritur në kuti dhe duke luajtur topa më lart katran.

“Ai tregoi se mund t’i bëjë të dy, gjë që është një gjë e shkëlqyeshme për mua kur jam duke menduar se si mesfusha i shikon disa herë.”

Në lidhje me faktin nëse ai pa shenja pjekurie nga ekipi i tij pas një magji të ndërlikuar, Lampard tha: “Unë nuk mendoj se jemi akoma atje. Do të ishte e lehtë për mua ta thoja këtë pas sot, por do të them shumë më mirë mesi i majit, kur është ndeshja e fundit.

“Të mendosh se jemi atje dhe të mendosh që kemi marrë përsipër çështjet, qoftë edhe në shtëpi, do të ishte tepër i sigurt dhe të mendosh se kemi të drejtë.

“Ne jemi duke u përmirësuar në shkallë të mëdha. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë. Unë shoh një pamje më të madhe, një vrapim edhe më të gjatë se ai. Unë mendoj se kemi një hendek që është i madh për Liverpoolin përsa i përket pikave. Në minutë, ndjehet si ne po punojmë në drejtimin e duhur, por kemi shumë punë për të bërë “.