Shefi ekzekutiv i Interit Giuseppe ‘Beppe’ Marotta ka ndarë mendimet dhe ndjenjat e tij pas takimit të kësaj pasdite midis klubeve të Serisë A për të provuar dhe punuar një mënyrë për të përfunduar sezonin.

Nëntë ndeshjet e Serisë A janë shtyrë në dy javët e kaluara dhe dy gjysmëfinalet e Coppa Italia që duhej të zhvilloheshin sonte dhe nesër gjithashtu janë shtyrë si pasojë e drejtpërdrejtë e pranisë së Coronavirus në Itali.

Tre nga katër ndeshjet e kaluara të planifikuara të Interit në të gjitha garat janë shtyrë dhe me mungesë data, organizatorët e ligës përballen me një detyrë të ndërlikuar duke u përpjekur të zgjidhin situatën, diçka që Marotta pranon se po ndryshon gjithnjë.

“Harmonia e duhur u rivendos në një kohë të vështirë për vendin, ne duhet të jemi të vetëdijshëm për problemet shumë serioze shëndetësore në sferën tonë, brenda futbollit, ai u tha ai mediave të mbledhura.

“Përpjekja është të përfundojmë kampionatin me rregullsinë më të madhe, pa krijuar një çekuilibër konkurrues, por siç mund ta shihni situata ndryshon dita ditës.”

Loading...

Ai pastaj vazhdoi të ndajë besimin e tij se të luash pas dyerve të mbyllura është mënyra e vetme për të vazhduar gjërat.

“Ne jemi në pritje të një dekreti të ri qeveritar, në mënyrë që të mund të vazhdojme te luajme. Të luash pas dyerve të mbyllura është mënyra e vetme për të përfunduar ligën në situatën dhe kufizimet që qeveria po miraton me të drejtë.

“Këshilli ratifikoi propozimin e 20 klubeve për të rifilluar lojërat e pezulluara, kjo është zgjidhja e Lega. Ekziston një ndryshim midis lojërave në fund të javës, me lojërat e pezulluara, atëherë Lega do të komunikojë datat. “

Si përfundim, ai u pyet nëse ka ende një datë për ndeshjen e shtyrë të Interit kundër rivalëve të harkut Juventus, që do të zhvillohej këtë fundjavën e kaluar: “Juve-Inter? Mund të luhet të dielën ose të hënën ”.