Sulmuesi Belg i Napolit Dris Mertens duket se nuk preferon te qendroj me ne ekipin e Napolit pasi nuk ka pranuar rinovimin e kontrantes,keshtu ekipi Italian ka preferuar ta nxjerr ne shitje ne merkaton e janarit pasi deshiron te fitoj nga shitja e tij dhe mos te largohet me parametra zero.

Shume ekipe te medha duan sherbimet e yllit Belg, por me pretendentet dhe duken Interi dhe Roma qe kan nisur bisedimet me agjentin e lojtarit.Keto 2 ekipe mund te jen destinacioni i tij nese preferon te luaj ne futbollin Italian.

Interesim per lojtarin kan shprehur dhe 2 ekipet kryesore gjermane,Bayneri dhe Borusia Dortmund.