Lionel Messi është i gatshëm që të rinovojë kontratën e re me Barcelonën por si kusht ai kërkon që kontrata mos të jetë afatgjatë ashtu sic insistojnë drejtuesit e klubit.

Messit i skadon kontrata aktuale në veren e vitit 2021 me Barcelonën por ai dëshiron akoma të jete një blaugran.

32-vjecari vijon të jetë një futbollist tepër i rëndësishëm  për ekipin e Barcëlonës dhe në këtë sezon ai ka realizuar 22 ndeshje dha ka shënuar 9 gola dhe ka asistuar 9 herë