Pas ndodhive të fundit ku Mëssi pati përplasje me Eric Abidal edhe përplasja verbale me Ter Stegen eliminimi nga kupa e Spanjës bëri që shumë media te aludonin rreth një transferimi tek Manchester City ku do gjente ish-tranjerin e tip Pep Guariola.

Për këtë çeshtje ka folur dhe tranjeri i City Pep Guardiola duke cilësuar se Leo nuk do që të vesh fanelen e një ekipi tjeter, ai do të terhiqet nga futbolli duke qënë nje futbollist i Barcelonës madje shtoi se :

Messi është lojtar i Barcelonës. Ai do të qëndrojë atje, kjo është dëshira ime. Nuk do të flas për lojtarët e një klubi tjetër, ka nënvizuar Pep. Një deklaratë kjo që i mbyll “derën” Messit për një aventurë në Premier League edhe pse fituesi në fuqi i “Topit të Artë” dëshiron ta mbyll karrierën aty edhe ku e nisi 16 vite më parë.