Kuqezinjtë kanë shënuar vetëm 27 gola të ligës këtë fushatë deri më tani, më e keqja e çdo skuadre në top 13. Përtej kësaj, Milani ka shënuar vetëm më shumë se SPAL (19), Udinez (21), Brescia (22) dhe Sampdoria (26 ).

Kjo natyrisht i ka rrënjët në disa aspekte, mbi të gjitha mungesa e një sulmuesi të duhur në gjysmën e parë të sezonit me Krzysztof Piatek duke luftuar për formën, por ai nuk është i vetmi që fajësohet.

Duke parë numrat dhe duke i krahasuar ato me të kaluarën, ka një mungesë të qartë të golave ​​nga mesfusha. Deri më tani në Serie A Milano ka dy gola nga Giacomo Bonaventura, tre nga Hakan Calhanoglu dhe një nga Franck Kessie.

Milanit i mungon fuqia e fildishtë, freski e Xhekut dhe shpikja e Calhanoglu, si dhe frymëzimi i Paqueta, raporti vazhdon.

Vitin e kaluar mesfusha e Milanit ishte përgjegjëse për 16 gola, me tre nga Bonaventura dhe Calhanoglu, shtatë nga Kessie dhe një secili nga Tiemoue Bakayoko, Lucas Biglia dhe Lucas Paqueta.

Loading...

Dy vjet më parë kishte edhe më shumë: Calhanoglu (6), Bonaventura (6) dhe Kessie (5) të kombinuara për 17 gola dhe ato nga Montolivo dhe Biglia e bënë atë 21.

Tre vjet më parë mesfusha e Milanit grumbulloi 15 gola: pesë nga Pasalic, tre nga Bonaventura dhe Kucka, dy nga Locatelli dhe golat individuale të Andrea Bertolacci dhe Mati Fernandez.

Boshllëku, pra, është i qartë dhe i qartë dhe mbase shkon në një farë mënyre për të shpjeguar vetëm pse kuqezinjtë po e shohin kaq të vështirë këtë term.