Jose Mourinho pranon se ai ishte një lojtar dembel dhe i bezdisshëm i tipit nga i cili menjëherë do të shpëtonte nga një transferim falas tani që ai është një menaxher i suksesshëm.

Bosi i Tottenham, një mesfushor i paditur në ditët e tij të lojës, u pyet për komentet e bëra nga Baltemar Brito, shoku i tij i skuadrës në Rio Ave ndërmjet viteve 1980 dhe 1982.

Brito, i cili ishte gjithashtu pjesë e ekipeve stërvitore të Mourinho në Uniao de Leiria, Porto dhe Chelsea, sugjeroi në një intervistë që kolegu i tij ishte i bezdisshëm, u ankua shumë dhe ishte dembel në ditët e tij të lojës.

Por në vend se të kundërshtonte vlerësimin, Portugezi, i cili ka vazhduar të arrijë në mënyrë të konsiderueshme më shumë sukses si menaxher, u pajtua plotësisht kur pikëpamjet e Britos u vendosën tek ai në konferencën e lajmeve të Spurs përpara se të ndeshnin Burnley të Shtunën.

“Unë si lojtar? E saktë – absolutisht e saktë,” tha ai për komentet e Brito.

I pyetur se çfarë do të bënte menaxheri me Mourinho lojtarin, 57-vjeçari dha një përgjigje të sinqertë.

Ai tha: “Unë nuk do ta luaja atë. Unë nuk do ta luaja atë. Kjo është aq e lehtë. Ofrohet [për klube të tjera], merre atë! Merre falas!”

Brito kishte shpjeguar se Mourinho, në kundërshtim me besimin popullor, nuk i mungonte aftësia.

Por ai e ndjeu se mentaliteti i Mourinho e mbajti atë mbrapa, duke i thënë Bleacher Report: “Ai ishte një mesfushor sulmues, që zakonisht luante pas njeriut të synuar.

Loading...

“Ai kishte aftësi të shkëlqyeshme, por ajo që mund ta ketë mbajtur mbrapa është se ai tashmë e kishte ndarë jetën e tij në një farë mënyre – nëna e tij ishte mësuese, babai i tij, trajner.

“Përshtypja jonë ishte se futbolli ishte si një hobi për të.

“Megjithëse i pëlqeu ta luante, ai ishte pak dembel, ai nuk punoi aq shumë sa duhej të bënte fizikisht. Ai bëri atë që duhej të bënte dhe kjo ishte ashtu. Ai nuk e kaloi kilometrin shtesë.

“Ai donte që jeta e lehtë të kishte topin në këmbët e tij; ai nuk ishte i gatshëm të shkonte në luftë për këtë. Ndoshta, kjo është ajo që e ndaloi atë të ishte një futbollist më i mirë.

“Unë nuk mendoj se ai erdhi në Vila do Conde për të luajtur, por përkundrazi të kalonte ca kohë në një klub të ligës portugeze, ta ketë këtë përvojë dhe gjithashtu të vriste ca kohë, ndërsa planet e tij të universitetit ishin në pritje.

“Ai nuk ishte atje për të luftuar për një vend në ekip – ai nuk e kishte atë ambicie.

“Mourinho shënoi shumë gola për rezervat. Ai gjithmonë po kërkonte topin. Kur nuk ia kaluam atij, ai u ankua shumë – ai ishte pak i bezdisshëm në fushë.”