Portieri gjerman është futur në vitin e fundit të kontratës me klubin dhe në qershor të vitit 2020 do të largohet si i lirë.
Drejtori sportiv i Schalke 04 ka bere me dije se Nubel nuk do rinovoje.Ndersa ne mediat sportive gjermane flitet se ne fund te sezonti do ti bashkohet ekipit te bayernit.

“Pas gjithë diskutimeve që kemi pasur me Alexander Nubel dhe agjentin e tij në muajt e fundit nuk kemi arritur një marrëveshje për zgjatjen e bashkëpunimit”.

“Ne nuk jemi befasuar me vendimin e tij pasi e respektojmë atë”, ka deklaruar drejtori sportiv i Schalke 04, Jochen Schneider.