E ardhmja Elseid Hysajt tek Napoli dukej  e lekundur derisa nën drejtimin e Carlo Ancelotit Hysaj nuk po gjente vend ne formacion dhe pse ishte në një formë të mire , por me ndryshimin e tranjerit dhe qëndrimi i tij tek Napoli duket si një mundesi.

Me ardhjen e Gattuso-s Hysaj ka rigjetur formën e tij dhe vend në formacion bazë duke u bërë një lojtar teper i rendësishëm për formacion e Napolit.Këtë gje e ka konfirmuar dhe agjenti i tij për mediat italiane.

“Ne jemi në bisedime për të zgjatur kontratën e tij, por besoj që hysaj do jetë një lojtar i lirë brenda 1 viti. E di që tranjeri aktual i Napolit Gennaro Gattuso ja di cilësit Hysajt dhe e njeh mjaft mirë atë, shpesh hërë Gattuso ësht shprehur që gjetja e një lojtari si Hysaj në moshen dhe me përvojën që ka ai ësht teper e vështir.”  Deklaroi Giuffredi.

Shumë klube “Big” europiane kan shprehur intëresim për shërbimet e Hysajt.