Le të fillojmë duke thënë se Vinicius nuk është përgjegjës për situatën e vështirë të Real Madrid.


Më së shumti, ai ka vetëm fajin e njëjtë me pjesën tjetër të shokëve të tij të skuadrës. Si një 19-vjeçar, ai as që duhet të pritet të udhëheqë si Karim Benzema, Sergio Ramos, Toni Kroos, Luka Modric dhe bashkë.

Problemi Vinicius është një strukturor në klub. Forma e tij më e mirë e formës korrespondon me formën më të keqe të Real Madrid, ashtu si ndodhi sezonin e kaluar.

Kur Real Madrid ka ndeshje të thjeshtë, ai është lënë jashtë. Pastaj kur ka një stuhi, ai është hedhur brenda dhe pritet të drejtojë anijen.Eshtë pothuajse sikur rëndësia e Vinicius në ekip pasqyron gjendjen e ekipit. Nëse ai është duke luajtur shumë, atëherë ata janë duke bërë keq dhe nëse ai nuk luan shumë, atëherë ata janë duke bërë mirë.

Ashtu si Santiago Solari para tij, Zinedine Zidane ka rënë për Vinicius pasi mezi e përdori atë në fillimin e sezonit. Kjo ka kuptim. Braziliani mund të bëjë që diçka të mos ndodhë nga asgjë.

Loading...

Megjithatë Real Madrid po i lë gjithçka në duar dhe ai është një fëmijë 19-vjeçar me gjëra për tu përmirësuar. Asshtë sikur ai të përdoret nga dëshpërimi. Tifozët e duan shumë sepse e shohin që ai është diçka ndryshe, por ndërsa skuadra mbytet është sikur Vinicius është në një farë mënyre pjesë e kaosit.

Lojë e Real Madrid nuk është e mirë dhe ato nuk shënojnë gola të mjaftueshme, ashtu si vitin e kaluar. Ata janë përpjekur ta zgjidhin këtë, por plani nuk ka funksionuar. Eden Hazard përfundoi i dëmtuar, ashtu si Marco Asensio, dhe Luka Jovic nuk ka punuar as. Pra, zgjidhja më pas bëhet Vinicius.

Edhe një herë, ata kanë bërë gabimin të mbështeten te Vinicius. Ai është një lojtar me aftësi të mëdha dhe aftësi të jashtëzakonshme, veçanërisht për të dribluar, por i duhet të përmirësojë shumë gjëra. I mungon ajo pauzë, atij i mungon rendi për lojën e tij, atij i mungon një aftësi për të lexuar ndeshje dhe i mungon diçka taktikisht. Pastërtia e tij është e mirë … por edhe e keqe.

Ajo që i duhet Vinicius është stabiliteti. Ai duhet të përdoret kur ekipi po bën mirë dhe po punon dhe kur ata kanë erën në favor të tyre. Nëse ai përdoret vetëm në momente krize dhe dëshpërimi, atëherë kjo nuk e ndihmon atë ose ekipin. Nuk është e drejtë për të që periudhat kur ai merr shumë kohë për të luajtur janë kur gjërat janë të vështira. Ai duhet të mbështetet më mirë nga skuadra pasi ndërmerr këto hapa të parë në Real Madrid.