Gjykimi i fituesve dhe humbësve në jetë vjen me një paralajmërim të rrezikut. Gjithmonë ka ulje-ngritje në një skenar të shkruar nga fuqi më të larta. Por në futboll, është e zezë ose e bardhë.

Si një libër i mirë, një sezon futbolli ju tregon se kush ishte i mirë dhe kush ishte i keq. Dhe cili ishte rezultati përfundimtar.

Dhe kur Real Madrid hyn në pjesën e sezonit kur rezultati ‘përfundimtar’ i tyre afrohet, nuk po shkon shumë mirë.

Humbja e tyre ndaj Manchester Cityt në Estadio Santiago Bernabeu lë të ardhmen e tyre në Ligën e Kampionëve të varur nga një fije, dhe ata gjithashtu kanë humbur vendin e parë në LaLiga Santander.

Klasico e së Dielës afrohet shumë si ‘zero terren’ për këtë krizë.

Futbolli është gjithashtu një lojë shkencore. Nuk ka asnjë magji të shkëlqejë për të metat. Dhe gabimi më i madh i Los Blancos është mungesa e golave ​​që kur u largua nga Cristiano Ronaldo. Zidane mund të përpiqet të jetë Houdini, por ai nuk mund t’i bëjë gjërat të funksionojnë pa një kokë të duhur.

Ai është duke u marrë me një virus pa një vaksinë. Lëndimet e rënda për Marco Asensio dhe Eden Hazard e kanë zbardhur Madridin në çdo skaj të prerjes dhe me Karim Benzema duke mos pushuar; ata janë si një boksier në peshë fluturuese që shkon në ring për të luftuar një peshë të rëndë.

Me këtë sfond, edhe një magjistar i njohur si Zidane nuk mund të heqë asgjë prej tyre.

Francezi ka bërë shumë gjëra të mira në magjinë e tij të dytë në klub. Ai ka arritur të balancojë librat, ai ka bërë që njerëzit e tij të punojnë mirë në LaLiga Santander, ai është treguar edhe një herë se mund të fitojë finale duke fituar Supercopa de Espana, dhe ai u ka dhënë fansave diçka për të bërtitur edhe një herë. Por ai gjithashtu ka disa shenja të zeza kundër emrit të tij.

Loading...

Ai çekuilibroi anën e tij në humbjen e Copa del Rey ndaj Real Sociedad, duke bërë shtatë ndryshime dhe duke zgjedhur një mbrojtje që mezi kishin luajtur së bashku. Me problemet e skuadrës së tij diku tjetër, përparimi në këtë garë mund t’i kishte sjellë atij një lehtësim të nevojshëm.

Dhe në humbjen e së Mërkurës në City ai sakrifikoi përvojën duke lënë jashtë Toni Kroos. Gjermani ishte një nga lojtarët që Zidane e kishte sjellë përsëri në ekip, dhe ai ishte një nga interpretuesit më të mirë të këtij termi.

Lejimi i palestrës, Kroos duhet të fillojë lojërat e mëdha. Isco nuk është aq i besueshëm dhe Luka Modric po shikon moshën e tij, ndërsa Fede Valverde ka nevojë për kokat e mençura rreth tij për të marrë më të mirën nga ai.

Përballë epërsisë së Cityt, Zidane sidoqoftë pa që skuadra e tij të kapte një epërsi të pamundur, ku Courtois ishte heroik në gol.

Ndeshja i mungonte struktura, dhe ajo ishte duke bërtitur për dikë si Kroos, me varg të tij të kontrolluar. Por trajneri zgjodhi një rrugë të ndryshme, duke sjellë Gareth Bale, që do të thotë se ai në thelb e uli ekipin e tij në dhjetë burra, duke pasur parasysh Vinicius Junior – kërcënimi i vetëm që shkon përpara – u largua.

Dhe pastaj tetë minuta të çmendura i kushtuan shtrenjtë pritësit. Harrojeni rrugën e thjeshtë të fajësimit të gjyqtarit. Kjo ishte për një mungesë soliditeti, dhe Zidane kishte një nga netët e tij më të këqija. Burrat e tij tani duhet të tërhiqen nga një mrekulli e pamundur.