Juventus prodhoi performancën e tyre më të dobët të sezonit pasi ata humbën 1-0 ndaj Lyon në Champions League natën e së mërkurës.

Jo vetëm që menaxheri Maurizio Sarri gaboi taktikat e tij, lojtarët e tij nuk arritën të kuptonin përmasën e rastit dhe për rrjedhojë ata patën të gjitha për të bërë në Torino në ndeshjen e kthimit.

Durimi me Sarrin ka filluar të bjerë në sy, si në dhomën e zhveshjes së Juve ashtu edhe mes tifozëve të zemëruar, me #SarriOut që priren në Twitter të mërkurën në mbrëmje.

Lazio dhe Inter Milan po e shtyjnë Juventusin gjatë gjithë rrugës në garën për tituj në Serie A si rezultat i një serie të shfaqjeve nën standarde nga Bianconeri.

Por problemet shkojnë shumë më thellë në klub dhe Sportsmail eksploron arsyet pse gjendja shpirtërore është aq negative për momentin.

I njëjti problem taktik përsëri dhe përsëri
Aksi qendror i Juventusit humbi në zotërim një 42 herë të habitshme gjatë humbjes në Francë.

Provat brutale statistikore treguan se mbrojtësi Leonardo Bonucci humbi topin 13 herë, mesfushori Rodrigo Bentancur 17 herë dhe përpara Paulo Dybala 12 herë.

Dëshmoi përsëri se Juventus ka një problem taktik që nuk mund të injorohet: gjysmëfinorët luajnë shumë qendror dhe nuk shtojnë gjerësi në lojën e tyre, po kështu edhe mbrojtësit e plotë.

Rezultati është se Juventus janë si një gyp, me të gjitha topat që kalojnë në zonën qendrore pa asgjë të ofruar nga pozicione të gjera.

Për më tepër, lojtarët marrin shumë prek topin, duke ngadalësuar shpejtësinë e çdo sulmi.

Goli i Lyon, i shënuar nga Lucas Tousart pas 31 minutash, rrjedh nga pozicionimi i sikletshëm i mbrojtjes nga Danilo dhe Alex Sandro.

Mesfusha i ngjan një djathi francez plot vrima, me Miralem Pjanic kurrë që nuk e gjeti pozicionin e duhur dhe Bentancur i ngadaltë dhe i ngathët.

Bonucci u mposht nga sulmuesi i Lyon-it, Moussa Dembele si fizikisht ashtu edhe teknikisht, duke e lënë kapitenin e Juventusit të shkathtë për ta sfiduar.

Nga Sarriball te slowball

Loading...


Juventus duhet të jetë në gjendje të lëvizë topin më shpejt sesa një pinball por ato janë thjesht shumë të ngadalta dhe të parashikueshme.

Filozofia e Sarrit duket se nuk i pëlqen ekipi, i cili duket se e injoron qëllimisht atë.

“Më duket se ata nuk më dëgjojnë mua,” tha një Sarri i mërzitur pas lojës. “Lojtarët nuk e bëjnë atë që unë kërkoj, ata nuk e përsërisin atë që bëjnë mirë në stërvitje.”

Ekipi nuk respekton taktikat e Sarri dhe luan pa rend dhe disiplinë, duke lënë përshtypjen se menaxheri po u flet një gjuhë të ndryshme lojtarëve.

Kur skuadra humbet, ai ankohet se askush nuk do ta dëgjojë, asistenti i tij Giovanni Martusciello përsërit udhëzimet e Sarrit dhe lojtarët e moshuar Gianluigi Buffon dhe Giorgio Chiellini e shajnë ekipin.

Pra, Sarri nuk është një drejtues, ai është një komandant që nuk mund të komandojë, një trajner që nuk stërvit dhe një komunikues që nuk komunikon.

4-3-3 është modeli ideal për Juventusin por lojtarët duket se shkojnë kundër ideve të trajnerit të tyre.

Sarri dukej më i irrituar sesa i zemëruar pas lojës së mbrëmjes së së mërkurës.

Juventus u shua nga kritikat
Në mënyrë të pashmangshme, të gjithë ekspertët u peshuan pas kësaj humbjeje të fundit.

Fabio Capello tha: ‘Sarri nuk mund të transmetojë nevojën për shpejtësi te lojtarët. Me këtë ngadalësi, skuadra mbetet e bllokuar. ‘

Ish-trajneri i Anglisë, një ekspert në Sky Italia, gjithashtu përplasi Juan Cuadrado në një pyetje të paqartë të drejtorit të Juventusit, Pavel Nedved: Dear I dashur Pavel, Cuadrado rreh lojtarët si ju, por ai nuk është aq i kujdesshëm sa ju në top. Do të zemëroheshit nëse dikush nuk do të stërvitej si ju, nëse nuk do të përqendroheshin si ju … ‘

Gazetat italiane sulmuan gjithashtu Juventusin, me titullin Gazzetta dello Sport duke pyetur: ‘Juventus, ku jeni?’ Ndërkohë në titullin e Tuttosport lexohet: ‘Nuk është Juve!’