Eric Abidal e ka mbajtur punën e tij në Barcelona pavarësisht se ka mërzitur lojtarin më të rëndësishëm të klubit Lionel Messi.

Sekretari Teknik i Barcelonës pati një takim dy-orësh me presidentin Josep Bartomeu të Mërkurën në mbrëmje dhe u tha se puna e tij ishte e sigurt.

Ndërkohë prishja spektakolare e Messit me Abidal nuk ka gjasa të hapë rrugën për një ofertë të hendekut të fundit për ta sjellë atë në Premier League nga Manchester City.

Messi ka një kontratë deri në vitin 2021 te Barcelona por me një klauzolë që do të thotë se ai mund të largohet për asgjë në fund të sezonit nëse është i pakënaqur.

Grindja shumë publike mes dy burrave ka lënë që Barcelona të djersitet për angazhimin e Messit përtej verës dhe City ka qenë gjithmonë klubi që ka shumë të ngjarë ta nënshkruajë nëse ai të transferohet ndonjëherë në Angli.

Loading...

Por ata nuk janë optimistë të rrjete sociale me Abidal për insinuimin se lojtarët morën trajnerin e mëparshëm Ernesto Valverde thesin, ndryshon shumë.

Messi, 32 vjeç ka më shumë të ngjarë të përdorë lirinë e tij kontraktuale në dobi të tij, me zgjedhjet presidenciale të mundshme gjatë verës dhe kandidatët do të dalin nga rruga e tyre për të bërë ndryshime që do ta mbajnë atë në klub.Changes që do të përfshijë një përpjekje tjetër për të ri nënshkruaj brazilianin, Neymar.

Është e kuptuar që presidenti Bartomeu foli me Messin para takimit të tij me Abidal dhe tensionet në klub janë lehtësuar.

Problemet e Barcelona tani do të kthehen në fushë. Ata kanë dy ndeshje të vështira – të enjten në kupë në Bilbao, dhe në ligën kundër Betis në fundjavë.