Xavi e ka informuar Barcelona që nuk do të marrë përsipër si trajner të klubit katalanas këtë janar.

Ndërsa sigurisht që nuk duhet të ishte një vendim i lehtë për Xavi, MARCA ka hedhur një vështrim në pesë arsyet për të cilat legjenda e Blaugrana i ka thënë ‘jo’ klubit.

 1. I sigurt në dijeninë që puna është e tij
  Arsyeja kryesore pse Xavi e ka hedhur poshtë rolin është sepse ai është i vetëdijshëm se do të përfundojë të bëhet trajner i Barcelonës herët a vonë, dhe për këtë arsye dëshiron të fillojë një projekt nga e para dhe jo nga mesi i sezonit.
 2. Respekt për Ernesto Valverde.
  Xavi e konsideron veten një burrë futbolli dhe mban trajnerin aktual të Barcelonës.

  3.Respekt për Al Sadd
  Klubi katar i dha Xavi mundësinë për të filluar karrierën e tij stërvitore dhe kështu ai nuk dëshiron të prishë marrëdhëniet me ta.
  Angazhim për lojtarët e tij.
  4. Përkundër apelit të stërvitjes së Blaugrana, ai ka në finale kupën e Katarit të Premten kundër Al Duhail, skuadra më e mirë në vend, dhe ai nuk dëshiron të tradhtojë lojtarët e tij.
  5.Angazhimi moral ndaj Victor Font Xavi nuk ka një marrëdhënie të keqe me presidentin aktual të Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, siç u vërtetuan bisedat e tij të fundit me Oscar Grau dhe Eric Abidal, por ai ka një angazhim moral ndaj Font i cili është një nga kandidatët për president.

  Zgjedhjet do të jenë në vitin 2021, kjo është kur Xavi mund të marrë përsipër në Barcelonë.