Stefano Pioli do të largohet nga Milani në fund të sezonit nëse nuk kualifikohet në të paktën në Ligën e Evropës, pretendon një raport.

Milano e filloi sezonin me Marco Giampaolo në krye. Ai u largua nga Sampdoria në fund të sezonit të mëparshëm në mënyrë që të bashkohej me kuqezinjtë, me Paolo Maldini që pati një fjalim të madh në emërimin e tij.

Në fund të fundit edhe pse nuk do të ishte i suksesshëm: Giampaolo u shkarkua pas vetëm shtatë ndeshjeve në krye, dhe Stefano Pioli u soll në provë dhe të qëndrueshëm anijen në fillim të tetorit.

Ishte raportuar gjerësisht në atë kohë që Pioli – më parë i Lazio, Inter dhe Fiorentina – kishte nënshkruar një marrëveshje deri në fund të sezonit me një mundësi për një vit shtesë bazuar në objektiva të caktuar që po arriheshin.

Sipas il Corriere della Sera të Martën (përmes MilanNews.it), ka shumë për të vendosur në lidhje me të ardhmen e Pioli midis fundit të sezonit.

Gazeta deklaron se vetëm duke u kualifikuar për në Evropë, trajneri do të ketë një shans të mbetet përsëri në pankinën e Milanit vitin e ardhshëm. Pa vendosjen evropiane, lamtumira e tij është një përfundim i pashmangshëm.