Presidenti i Juventusit Andrea Agnelli thotë se kampionët në fuqi të Serisë A i kanë dhënë mendim një ditë të punësojnë Pep Guardiola, por mendon se do të ishte e vështirë për ta të merrte shefin e Manchester Cityt.

Agnelli shpjegoi se Juventus ka menduar për mundësinë e sjelljes së ish-trajnerit të Barcelonës dhe Bayern Munich në Torino, por theksoi se një veprim tani do të ishte i vështirë për shkak të lumturisë së tij të dukshme në Premier League.

Ai gjithashtu insistoi që klubi të jetë më se i kënaqur me përparimin e tyre nën Maurizio Sarri, i cili iu bashkua atyre nga Chelsea në fillimin e sezonit.

“Eshtë e kotë të thuash që nuk mendon për Guardiola, por duhet të vlerësosh momentin kur je, si çdo profesionist,” tha Agnelli për Radio24 në lidhje me shefin e qytetit, i cili ka ritheksuar përkushtimin e tij për anglezët klub përkundër ndalimit të tyre dy vjeçar të Ligës së Kampionëve, të cilin ata synojnë ta apelojnë.

“Nëse dikush është i lumtur atje ku është, është e vështirë të lëvizësh.

“Ne jemi shumë të lumtur me Sarrin. Gjërat janë vendosur për tre vjet, forca e ideve të tij do të vijë me vazhdimin e tyre në kohë, dhe ky është përparësia.

Loading...

“Gjysma e parë e sezonit ka qenë e shkëlqyeshme, ne jemi të parët në renditje dhe kaluam fazën e grupeve të Champions League në të parën.

“Do ta vlerësoj sezonin në fund, duke menduar se mund të fitoj në shkurt është marrëzi, por të qenit i pari sot është një pikënisje e mirë”.

Agnelli u pyet nëse ai ishte tunduar të vendoste në vend të ish-trajnerit Antonio Conte, i cili u bashkua përfundimisht me Interin, kur ai po zëvendësonte Massimiliano Allegri.

“Ne donim Maurizio Sarri dhe morëm Sarri,” tha Agnelli. “Conte është një simbol i Juventusit; ai ka fituar Scudetti të shumta dhe Ligën e Kampionëve.

“Conte është Juventus nga ky këndvështrim. Ne kemi një marrëdhënie paqësore me të, por ne jemi profesionistë.

“Ai e mori përsipër sfidën për të rikthyer Interin ambicioz në rrethin e fituesve, duke fërkuar kokë me [kryetarin e Interit] Steven Zhang, i cili është një person që unë e njoh dhe e respektoj, është diçka që më magjeps.”