Klubi i Ligue 1 lëshoi një deklaratë duke konfirmuar se ndeshja e dytë e Champions League do të jete e hapur për publikun pavarësisht frikës së koronavirusit.

Ndeshja e fundit e 16-të e PSG-së në Champions League kundër Borussia Dortmund nuk do të luhet pas dyerve të mbyllura, ka njoftuar klubi i PSG.

Disa ligë në të gjithë Evropën ose i kanë thirrur ndeshjet ose kanë dekretuar që ato të luhen pa spektatorë pasi koronavirusi përhapet në të gjithë kontinentin por PSG tha në një deklaratë të klubit se siç qëndron, autoritetet franceze shëndetësore nuk kanë ndaluar mbledhjet publike dhe lojërat e futbollit nuk kanë qenë të përfshira në protokollet e vendit Covid-19 deri më sot.

PSG-Dortmund të shkojë përpara ashtu siç ishte planifikuar

Loading...

“PSG konfirmon që ndeshja e Ligës së Kampionëve midis PSG dhe Dortmundit do të zhvillohet ashtu siç ishte planifikuar në 11 Mars 2020 dhe do të luhet në kushte normale. PSG këshillon që lojërat e futbollit me spektatorë nuk janë ndër ndalesat që ka vendosur ministria e shëndetit publik. I gjithë stafi i PSG është i gatshëm të mirëpresë tifozët me masat më të larta të sigurisë, “thuhet në një deklaratë të klubit.

Ka pasur mbi 200 raste të raportuara të Covid-19 në Francë dhe shumë shoqata futbolli kanë marrë masa paraprake për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes. Serie A ka urdhëruar që të gjitha ndeshjet të luhen pa spektatorë pas një sulmi të shtyrjes ndërsa Liga Zvicerane ka pezulluar lojërat dhe LaLiga dhe Premier League po shqyrtojnë ndeshjet me dyer të mbyllura.