Real Madrid është duke përgatitur një oferte të cmendur për mesfushorin e Napolit, Fabian Ruiz, sipas raportimeve.

Ruiz është një nga mesfushorët më të vlerësuar në të gjithë Evropën dhe ai pritet të largohet nga Napoli për një nga dy skuadrat e mëdha të Spanjës verën e ardhshme.

Spanjolli ka qenë një objektiv afatgjatë për Zinedine Zidane teksa shikon zëvendësime afatgjata për të ngjashmit e Toni Kroos dhe Luka Modric.

Dhe tani, sipas daljes spanjolle Mundo Deportivo, Real janë të gatshëm ta bëjnë Napoli një ofertë në rajonin prej 70 milion Euro (60 milion £) deri në 80 milion € (69.5 milion) për të marrë njeriun e tyre.

Ruiz ka bërë 72 paraqitje deri më tani për Napolin, duke shënuar 10 gola dhe duke kontribuar pesë asistime.

Ai ka një kontratë me gjigantët italianë deri në vitin 2023 dhe Napoli po përpiqen shumë fort për ta detyruar atë të nënshkruajë një zgjatje por Ruiz thuhet se është i irrituar nga përfshirja e një klauzolë lëshimi prej 180 milion € (156 milion).

Ruiz ka fituar gjashtë kapele për Kombëtaren Spanjolle pasi bëri debutimin e tij në Qershor 2019