Lionel Messi nuk do të bëjë një transferim te Manchester Cityt apo Juventus, thotë Rivaldo, me superstarin e Barcelona duke u mbështetur për të dalë në pension si një njeri me një klub në Camp Nou.

Ata në Katalunja kanë parë sipërfaqe të padëshirueshme të bisedimeve për daljen rreth kapitenit të tyre talismanic.

Mes raporteve të Messit duke u zhgënjyer me jetën në Barça, është sugjeruar që ai mund të joshet të marrë një ribashkim me Pep Guardiola në Angli ose të çiftëzohet me rivalin e përjetshëm Cristiano Ronaldo në Itali.

Rivaldo dyshon se çdo marrëveshje do të bëhet, me legjendën Blaugrana që pret që raundi aktual i thashethemeve të fryhet.

Ai i tha Betfair: “Unë nuk jam duke blerë spekulimet për një lëvizje të mundshme të Lionel Messi nga Barcelona në fund të sezonit.

“Sinqerisht, unë mendoj se ai do t’i japë fund karrierës së tij në Camp Nou. Ai ka qenë njëri nga ne që kur ishte 14-vjeç. Ai ka një dashuri të madhe për klubin dhe klubin për të, kështu që unë nuk mendoj se ai do të përfitonte nga largimi.

“Unë e shoh atë si një lojtar të vetëm një klubi, si Francesco Totti në AS Roma ose Rogerio Ceni në Sao Paulo.

“It’sshtë e vështirë të konceptosh idenë e shikimit të Messit duke luajtur kundër Barçës në Ligën e Kampionëve, kështu që edhe nëse ai largohet në të ardhmen, e imagjinoj atë më shumë jashtë Evropës, në Kinë ose MLS në një transferim të motivuar më shumë nga arsye financiare sesa nga sportet.

Loading...

“Ai nuk ka shënuar në tre ndeshjet e tij të fundit dhe shumë komentues po thonë se problemi në klub, pas kritikave të Messit për Eric Abidal, është arsyeja kryesore për këtë.

“Por nuk e shoh atë në atë mënyrë dhe mendoj se së shpejti do të kemi përsëri Messin. Skuadra është rikthyer në mënyrat e fitores, siç e pamë fundjavën e kaluar kur mposhtën Real Betis 3-2.

“Messi u siguroi shokëve të tij skuadra me dy asistime dhe kjo është e rëndësishme pasi ai luan një rol qendror në sulmin e Barcas, me aftësitë e tij të kalimit të rëndësishme për të gjeneruar shanse të mira. Klasa e tij është e pamohueshme, kështu që unë nuk shoh arsye për shqetësim. “

Rivaldo shtoi në vendet e uljes duke u hedhur poshtë për Messin nëse ai vendos që të marrë një sfidë të re: “Manchester City janë në mesin e klubeve që lidhen me Messin.

“Sulmuesi argjentinas mund të luante në çdo klub të botës por, siç tha Pep Guardiola kohët e fundit, Messi duhet të vazhdojë te Barcelona.

“Thashethemet e tjera përmendin Juventusin si një tjetër klub të mundshëm për Messin dhe atje ai mund të krijojë një partneritet të lezetshëm me Cristiano Ronaldo. Kjo duket shumë e pamundur.

“Po, do të ishte kënaqësi të shohim dy lojtarë të mëdhenj që luajnë së bashku, por nuk e shoh atë si një veprim realist.”