Barcelona po kalon një nga kohërat më kritike në historinë e tyre të fundit, klubi është zhytur në një krizë e cila është krijuar nga një listë e gjatë e ngjarjeve, gënjeshtrave dhe gjysmave të vërteta të cilat kanë ndikuar në figura të ndryshme ndërsa shfaqjet në fushë nuk ishin perfekte

Fokusi kryesor është tani tek bordi dhe tek presidenti Josep Maria Bartomeu për përdorimin e mediave sociale për të zhvlerësuar ata që i kundërshtuan.

Skandali i zbuluar nga Cadena SER e ka lënë presidentin të dobët me ata në bord që nuk dinin asgjë për planin.

Ekziston një hetim i brendshëm për të zbuluar se kush është faji dhe për të fituar kohë dhe të Premten do të ketë një mbledhje të bordit, megjithëse dorëheqja ose zgjedhjet e Bartomeu nuk priten.

Tema ka distancuar bordin edhe më larg nga skuadra pasi mesazhet u dërguan direkt te pëlqimet e Gerard Pique dhe Lionel Messi.

Bartomeu shkoi për të shpjeguar për të luajtur, por nuk zbuloi ndonjë informacion të ri, i cili shkaktoi qeshje midis kapitenëve të ekipit.

Vetëm disa muaj më parë, Pique akuzoi bordin e përdorimit të mediave për të shkruar artikuj kundër tij, duke treguar sesi është ndërtuar me kalimin e kohës dhe mbrojtësi përsëri u përplas me gazetarin që mbronte bordin gjatë ditëve të kaluara.

Loading...

Një tjetër krizë në vazhdim ka të bëjë me sekretarin teknik dhe skuadrën, duke pasur parasysh që Eric Abidal fajësoi lojtarët për largimin e Ernesto Valverde dhe Messi ishte zemëruar për këtë kërkesë, duke çuar në një tregim të francezit nga Bartomeu me pozicionin e tij edhe në ajër.

Mungesa e nënshkrimit të një sulmuesi në janar ka bërë që klubi të është dashur të përballet me vështirësi javët e fundit dhe tani arrin Martin Braithwaite, por duket se nuk ka gjasa të zgjidhë asgjë, duke shkaktuar konfuzion në skuadër dhe ai nuk mund të luajë në Ligën e Kampionëve .

Shkarkimi i Valverde dhe gjuetia për një zëvendësim ishte gjithashtu e turpshme për klubin, veçanërisht pasi Xavi Hernandez hodhi poshtë një ofertë përpara se ish-trajneri të ishte shkarkuar madje.

Kriza e fundit ka të bëjë me financimin për Espai Barca të re, ku anëtarëve të klubit do t’u kërkohet të votojnë për një kredi me vlerë 200 milion euro më shumë sesa pritej.

Në klimën aktuale të mosbesimit dhe me dy të tretat e votave për të kërkuar, nuk do të jetë e lehtë.