Quique Setien ka një rekord mjaft mbresëlënës ndaj Real Madridit – a mund t’i përsërisë sukseset e kaluara në Santiago Bernabéu me Barcelona?

Real Madrid dhe Barcelona janë në nivelin në 72 fitore të LaLigës secila në El Clásico, por skuadra e Zinedine Zidane po përballet me një rekord të padëshiruar të Dielën.

Madridi është pa fitore kundër rivalëve të tyre në shtatë ndeshje të ligës, që do të thotë dështim për të mposhtur Barcën në Santiago Bernabeu këtë fundjavë do të vendosë një rekord të ri më të dobët për klubin në historinë e Clásico.

Jo vetëm kaq, por Katalanët janë në një ndeshje fituese me katër ndeshje në udhëtimet në ligë në Madrid, dhe ata kanë një njeri të ngarkuar i cili mund të jetë i vendosur mirë për të zgjatur atë vrapim.

Quique Setién është përballur me Madridin tetë herë si trajner kryesor në LaLiga dhe, siç tregon historia, ai ka diçka shumë të mirë kur bëhet fjalë për t’i dhënë Los Blancos një kohë të vështirë.

Madridi i sëmurë nga shikimi i Setién
“Unë jam i fryrë nga era e veriut; nuk zbres lehtë”, tha Setién muajin e kaluar mes trazirave në rritje në prapaskenë në Barça, pasi Éric Abidal dhe Lionel Messi filluan të luanin një radhë në publik.

Ky nuk ishte një problem i bërjes së Setién-it, por Madridi do të bënte mirë të dëgjonte fjalët e tij – jo se ata duhet të kujtojnë për prejardhjen e tij.

Në tetë vizitat e tij të mëparshme në Santiago Bernabeu si trajner, Setien ka fituar dy, barazuar dy dhe ka humbur katër. Kjo mund të mos duket jashtëzakonisht mbresëlënëse për një ekip siç është, të themi, Barcelona – por çfarë lidhje me Las Palmas dhe Real Betis?

Në 2015-16, Canary Islanders të Setienit zbritën 3-1 në Madrid të Rafael Benítez. Sezonin vijues, me Zinedine Zidane në gërmën e kundërt, rezultati u kthye mbrapsht, Las Palmas në prag të një fitore mahnitëse vetëm që Cristiano Ronaldo të shënojë dy herë në minutat e mbylljes.

Loading...

Vizita e tij e radhës erdhi me Betis në Shtator 2017, kur Antonio Sanabria shënoi në sekondat e ngordhura për të rrëmbyer një fitore të famshme. Pastaj, në ditën e fundit të sezonit të kaluar, Setién ishte duke festuar përsëri në Bernabeu, këtë herë ndërsa Loren Morón dhe Jese Rodríguez nënshkruan një triumf të merituar plotësisht 2-0.

“Për ekipet që kam qenë kohët e fundit,” tha ai, “Unë kam garantuar vetëm një gjë, dhe kjo është se skuadra ime do të luajë mirë”. Madridit nuk kanë nevojë për kujtesë.

Setien nën vëzhgim te Barça
Një nga arsyet e emërimit të Setién ishte sigurimi i një rikthimi në një markë futbolli Johan Cruyff-esque, të larguar nga pragmatizmi i Ernesto Valverde.

Metoda e Setién mund të sjellë vetëm guximin që Barça do të duhet të mundë një skuadër Madridi që ende zgjon nga mënyra se si ata humbën te Manchester City.

Setién ka humbur vetëm gjysmën e udhëtimeve të tij në Bernabeu, të njëjtin raport si Luis Enrique, i cili fitoi dy dhe humbi dy nga katër ndeshjet e tij atje. Shtë gjithashtu një përmirësim i dukshëm në rekordin e Valverde: ai fitoi nëntë nga 29 vizitat e tij me Barça, Athletic Bilbao dhe Espanyol, duke humbur 15 herë dhe duke shënuar 52 gola.

Nëse do të kishte ndonjë argument më të madh që Setién t’i përmbahej parimeve të tij për të sulmuar, futboll të bazuar në posedim, ai nuk duhet të shikojë më larg se njeriu që bëri qasjen e tij në lojën moderne. Pep Guardiola ka fituar 10, barazuar katër dhe ka humbur vetëm katër nga 18 ndeshjet në Bernabéu si një trajner kryesor.

Bathet poshtë kapëseve – era e veriut po vjen.