Quique Setien ka parë skuadrën e tij të humbasë gjashtë lojtarë në dëmtim që nga momenti kur mori përgjegjësinë në Barcelona, me Sergi Roberto më të fundit që kap një goditje.

Kjo është arsyeja pse Setien ka zgjedhur të marrë pesë lojtarë të Barcelonës B në Itali për ndeshjet e kualifikuese e 16-të të Champions League kundër Napolit të martën në mbrëmje, përveç Ansu Fati, i cili ka qenë brenda dhe rreth skuadrës së parë që nga fillimi i sezonit.

Ndërsa ishte duke negociuar me Barcelona, Setien mori goditjen e tij të parë: Luis Suarez do t’i nënshtrohej një operacioni dhe ajo që pritej të ishte një muaj e gjysmë mungesë u shndërrua në katër muaj, që praktikisht do të thotë se ai është përjashtuar për pjesën tjetër të fushatës.

Vetëm disa ditë në rolin e tij të ri si trajner, pati më shumë lajme të këqija pasi Neto u përjashtua për tre javë me një presion, edhe pse kjo nuk ishte problem pasi Marc-Andre ter Stegen ishte në formen e tij me te mirë.

Pas pak, një tronditje bëri që Arturo Vidal të humbasë ndeshjen kundër Levante.

Goditja e dytë e madhe erdhi me Ousmane Dembele pasi francezi kishte këputur tendinin proksimal në biceps e tij të djathtë të femurit, një dëmtim që e ka parë atë të japë lamtumirën e sezonit 2019/20.

Setien ishte i sigurt se Dembele do të kthehej nga dëmtimi i tij i mëparshëm dhe do të ishte një lojtar i rëndësishëm për të, por kjo dëmtim i fundit erdhi në kohën më të keqe të mundshme .

Loading...

Gjithashtu, me Dembele duke e dëmtuar, ajo më tej zvogëloi opsionet e Setienit në sulm për shkak të mungesës së Suarez.

Në dy ndeshjet e fundit, ka pasur edhe dy të demtuar.

Jordi Alba ka pësuar përsëri probleme në aduktorin e tij dhe nuk do të jetë në gjendje të përballet me Napoli dhe Real Madrid, duke qenë hera e tretë që ai pësoi një dëmtim këtë sezon, dhe nuk dihet se kur do të kthehet.

Më në fund, të dielën u zbulua se Sergi Roberto do të dalë jashtë për tre deri në katër javë.

Për katalanasit ishte bërë një lojtar i rëndësishëm për Setien për shkak të shkathtësisë së tij, me Sergi Roberto në gjendje të luante në mbrojtësin e djathtë, qendërmbrojtjen, mesfushën qendrore dhe në krahun e djathtë.