Gjithnjë e më shumë ndeshje janë caktuar të zhvillohen pas dyerve të mbyllura nëpër Evropë gjatë javëve të ardhshme për shkak të koronavirusit, por Diego Simeone shprehu dëshirën e tij për të luajtur ndeshjen e Atletico Madrid kundër Liverpool në Anfield përpara tifozëve.

Argjentinasi shpjegoi se nuk do të ishte e drejtë për të Kuqtë përndryshe, me anën e Jurgen Klopp të hynte në ndeshjen e dytë duke shënuar 1-0 pas fitores së Los Rojiblancos para një turme të egër në Estadio Wanda Metropolano.

“Dëgjohen thashethemet [rreth lojës që luhet pas dyerve të mbyllura],” tha Simeone në konferencën për shtyp para-ndeshjes së Atletico.

“Shpresoj [loja] të luhet me tifozët.

“Nuk do të ishte e drejtë për Liverpoolin”.

“Ne me siguri do të duhet të jemi në maksimumin tonë kundër një kundërshtari të madh, siç kanë treguar ata që nga ardhja e [Klopp],” shtoi ai.

“Do të duhet të bëjmë një përpjekje të madhe për të garuar.

“Përvojat janë të dobishme, por gabimet mund të përsëriten.

“Do të kërkojë përqendrim.

Loading...

“Nëse e çojmë ndeshjen atje ku mund të dëmtojmë, sigurisht që do t’i lëndojmë ata”.

Dy ditët e ardhshme të ndeshjeve në LaLiga Santander do të mbahen pas dyerve të mbyllura si një masë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, dhe Simeone e bëri të qartë se shëndeti është më i rëndësishëm sesa futbolli.

“Të kesh një mendim [për vendimin] nuk do të ishte e drejtë,” vuri në dukje ai.

“Të jesh i preferuar për të luajtur si vizitor [pas dyerve të mbyllura] nuk është njësoj me këtë sëmundje që prek secilin prej nesh.

“Ne nuk kemi fuqinë për të marrë vendime.

“Unë imagjinoj që ata janë duke punuar për zgjidhjen e kësaj.

“Ne jemi këtu për të marrë [vendimin] më të mirë për botën.”