Barcelona mund të mos kete nevoje për të hyre ne merkato pasi Suarez pritet të kthehet me shpejt sec ishte parashikuar .

Sulmuesi Uruguaian u përball me nje demtin ne gjurin e tij dhe i qe nenshtruar nderhyrjes kirugjikale.
Rikuperimi i tij po ecën me shpejt sec pritej ai ka filluar te ece normalisht dhe kjo i ben te gjith stafin e Barcelones te mendojne se ai mund te kthehet brenda muajit prill per te luajtur gjysemfinalet e Liges se Kampioneve nese Barcelona do te kualifikohet dhe do te mund te luaje kate ndeshjet e fundit te sezonit.

Burime të Goal kanë thënë se sulmuesi po rikuperohet më shpejt sesa është pritur dhe po e ec normalisht pa ndihmën e patericave. Prandaj, stafi mjekësor shpreson në kthimin e mëhershëm të tij.