Tottenham gjendet në një situatë të vështirë pas dëmtimittë Harry Kane dhe dëshiron me patjetër një sulmues gjatë mërkatos së janarit.

Vedat Muriqi ësht në radarët e Tottenhamit sipas mediave turke ato po bëhen gati për një ofertë të dytë e cila do  të jetë  më e lartë se e para. Lojtari është duke kaluar një sezon shumë të mirë në turqi ku ka realizuar 11 gola në 17 ndeshje. Një sulmues i tille nën urdherat e Murinjos do të bëntë nje sezon shumë të mirë në Angli dhe do ndihmonte Tottenham në realizimin e objektivave.