Tranjeri i Hollandës, Ronald Koeman ka zbuluar se Barcelona ka kontaktuar me të për zëvendësimin e Ernesto Valverde si trajner kryesor.

Koeman, një ish-lojtar i Barcelonës, ishte një nga disa trajnerët që i largoi ata dhe kjo çoi në atë që klubi katalanas të emëronte Quique Setien.

“Po, ata më thirrën javë më parë,” pranoi Koeman në shortin e fazës grupore të Kombeve të UEFA-s.

“Unë i thashë jo Barcelonës sepse jam me Kombëtaren [Hollandeze].

“Nuk ishte momenti të shkoja”.

Frenkie de Jong bëri një veprim shumë të publikuar në Barcelona gjatë verës, por mesfushori i Ajax deri më tani ka treguar vetëm vështrime të potencialit të tij në Camp Nou.

“Gjëja pozitive është se ai luan shumë ndeshje, por ai po luan në një pozitë të ndryshme nga ajo që ai luante,” deklaroi Koeman.

“As në Ajax dhe as në kombëtare nuk luan në atë pozicion, por është vendimi i trajnerit”.

Sidoqoftë, Koeman është i bindur që De Jong do të vazhdojë të zhvillohet si lojtar.

“Ai është një lojtar shumë i ri dhe ti mëson gjëra nga të luash lojëra,” tha ai.

“Ai luan ndryshe me mua në ekipin kombëtar”.