Mirësevini në Paraqitjen tonë në Të Gjithë Futbollit të Ligës së Kampionëve për kravatën e dytë të raundit të 16!

Liverpool :

Andrew Robertson dhe Jordan Henderson janë rikthyer në stërvitje në ndeshjen e ndeshjes së dytë të Liverpool kundër Atletico Madrid. Ata do të kërkojnë vlerësim të mëtejshëm por do të ishte surprizë nëse të dy nuk filluan të Mërkurën.

Fabinho ka qenë veçanërisht i dobët për Liverpoolin në ndeshjet e fundit dhe ka një rast që ai me të vërtetë duhet të rrëzohet. Sidoqoftë, do të ishte një thirrje masive nga Jurgen Klopp në një ndeshje të kësaj madhësie.

Alisson është një dyshim i madh për Liverpoolin pasi humbi fitoren 2-1 ndaj Bournemouth përmes dëmtimit. Adrian duket se do të fillojë në gol për skuadrën vendase.

Formacionet e mundshme

Atletico Madrid:

Alvaro Morata dhe Renan Lodi ishin të dy në mungesë të stërvitjes në fillim të javës, por Atletico pret që të dy të bëjnë skuadrën të përballet me Liverpool të Mërkurën.

Diego Simeone do të duhet të zgjedh mes Kieran Trippier dhe Sime Vrsaljko në të djathtën mbrëmjen e së mërkurës.

Thomas Partey u pezullua në fundjavë, por do të radhitet në mesfushën qendrore kundër Liverpoolit.

Jose Gimenez ishte rikthyer në pankinë gjatë fundjavës pas një magji të gjatë të dëmtuar. Simeone do të dëshironte të fillonte qendërmbrojtjen e tij më të mirë këtu, por Gimenez nuk ka luajtur që nga fillimi i vitit dhe përfshirja e tij do të ishte një rrezik.

Ndeshni fakte

Liverpooli nuk ka humbur asnjëherë kundër Atletico Madrid në Anfield në dy takimet e mëparshme evropiane, duke barazuar 1-1 në fazën e grupeve të Champions League në 2008-09 dhe duke fituar 2-1 në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Europa League në 2009-10.

Në secilën nga dy rastet e fundit, Liverpooli ka humbur larg shtëpisë në ndeshjen e parë të një ndeshje nokaut të Ligës së Kampionëve, ata kanë përparuar në raundin tjetër; Kuqezinjtë eliminuan Chelsea dhe Barcelona në gjysmëfinale në 2006-07 dhe 2018-19.

Parashikimi i Whoskored: Liverpool 2-0 Atletico

Ndeshja tjeter: PSG-BVB

Loading...
Formacionet e mundshme

Thomas Tuchel është pa Marco Verratti dhe Thomas Meunier përmes pezullimit, me duetin e rezervuar në ndeshjen e parë.

Shefi i PSG është duke djersitur në palestrën e Thiago Silva dhe Colin Dagba, ndërsa Kylian Mbappe nuk u trainua me PSG të hënën në mëngjes për shkak të sëmundjes, një seancë që Edinson Cavani u largua herët për arsye personale.

Nëse braziliani nuk do të ishte i aftë për të filluar, Marquinhos mund të binte në mbrojtje me Ander Herrera të vinte në XI, por Tuchel nuk ka gjasa të fillojë me një mbrojtje prej tre burrash siç bëri në ndeshjen e parë.

Lajmet e Dortmundit

Lucien Favre nuk është në gjendje të thërrasë duetin e dëmtuar Marco Reus dhe Thomas Delaney për përplasjen e dytë të Dortmundit me PSG.

Ai nuk ka gjasa të bëjë ndryshime me shumicë në favorin e tij të favorizuar XI dhe në fakt mund të emërojë të njëjtën palë që filloi fitoren e parë 2-1 ndaj skuadrës franceze.

Ndeshni fakte

Paris Saint-Germain nuk e ka mposhtur kurrë Borussia Dortmundin në garën evropiane, duke vizatuar dy herë dhe duke humbur një herë. Takimi i vetëm i tyre i mëparshëm në Parc des Princes ishte në nëntor 2010, një barazim pa gola në Europa League.

Borussia Dortmund ka fituar tre dhe ka humbur tre nga gjashtë ndeshjet e jashtme të Ligës së Kampionëve kundër palëve franceze, të dyja duke fituar dhe humbur kundër secilit prej Auxerre, Marseille dhe Monaco.

PSG nuk ka përparuar asnjëherë në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve, pasi humbi pjesën e parë të një ndeshje me nokaut, duke dalë kundër Milanit në 1994-95, Barcelona në 2014-15 dhe Real Madrid në 2017-18.

Borussia Dortmund ka përparuar gjithmonë në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve pasi fitoi në ndeshjen e parë të një ndeshje nokaut, duke e bërë këtë në të katër rastet e mëparshme. Skuadra e vetme me një normë përparimi më të mirë 100% pas fitores në ndeshjen e parë është Juventus (11/11).

Paris SG ka humbur pesë nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit me nokaut të Ligës së Kampionëve (W1), duke humbur secilën nga dy të fundit në Parc des Princes kundër Real Madridit në Mars 2018 dhe Manchester United në Mars 2019.

Borussia Dortmund ka humbur secilën nga pesë ndeshjet e tyre të fundit me nokaut në Ligën e Kampionëve, fitoren e fundit duke shijuar në shkurt 2014 në fitoren 4-2 kundër Zenit nën Jürgen Klopp.

Parashikimi i zbardhur: PSG 2-2 Dortmund