Ajax mund të kërkojë që të rimbursohen 12 milion euro për vendimet e marra nga gjyqtari italian Gianluca Rocchi gjatë ndeshjes së tyre në Champions League kundër Chelsea.

Gjatë një përplasje mes Bluve dhe gjigandëve holandezë në nëntor të vitit të kaluar, Rocchi ndezi një debat të nxehtë pasi dërgoi të dy Daley Blind dhe Joel Veltman në pjesën e dytë të ndeshjes duke përfunduar në barazim 4-4.

UEFA, sipas De Telegraaf, do të pranonte jozyrtarisht se gjyqtari italian Gianluca Rocchi bëri një gabim që i kushtoi Ajax gjatë ndeshjes në Londër.

Ajax përfundimisht u eliminua nga turneu fitimprurës dhe janë, sipas gazetës, në gjendje të apelojnë kundër vendimeve të gjyqtarëve që u kushtojnë atyre një kualifikim të mundshëm deri në 16-të e fundit.

Por Drejtori i Përgjithshëm i klubit Edwin van der Sar ka zbuluar se Ajax nuk ka ndonjë plan të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër shoqatës evropiane.

“Të ndërmarrësh veprime ligjore me UEFA do të ishte e kotë dhe e pashpresë,” tha ish portieri i Juventusit, sipas raportit.

Chelsea aktualisht po përgatitet të përballet me Bayern Munich në raundin e parë të fazave të nokautit, ndërsa Ajax do të dalë kundër Getafe në Europa League.