Ylli i Bayern Munich, Robert Lewandowski thotë se e konsideroi të bashkohej me Manchester United kur mori një telefonatë nga Sir Alex Ferguson.

“Unë po flisja me të [Ferguson] pas dy vjetësh në Dortmund dhe në atë kohë unë me të vërtetë po mendoja për një transferim te Manchester United,” i tha Lewandowski Guardian.

“Për shkak të Ferguson dhe për shkak të Manchester United.

“Borussia Dortmund tha:” Jo, kjo është kjo. “Kjo ishte hera e parë që po mendoja për këtë veprim sepse nëse merrni një telefonatë nga Sir Alex Ferguson, për një lojtar të ri ishte diçka e mahnitshme. Kjo ishte një ditë e veçantë për mua “.

Lewandowski përfundimisht u zhvendos në Bayern dy vjet më vonë, pasi, pasi u largua nga mbikqyrja e Jurgen Klopp, ai punoi nën Pep Guardiola – një palë për të cilën ai thotë se do të ishte “përsosmëri” nëse talentet e tyre ishin të kombinuara.