Ish-shefi i Blaugrana mendon se Matthijs de Ligt, i cili përfundoi në Juve, do të kishte qenë një nënshkrim më i mirë për Barcën
Frenkie de Jong do të ishte më mirë të bashkohej me Juventusin në vend të Barcelonës, sipas Louis van Gaal, i cili nuk mendon se talentet e mesfushorit janë duke u përdorur siç duhet në Camp Nou.

De Jong përfundoi një transferim prej 75 milion eurosh (65 milion / / 83 milion) nga Ajax në Barca verën e kaluar pas një fushate të shkëlqyeshme 2018-19 e cila e pa atë të dalë si një nga perspektivat më të ndritura të të rinjve në futbollin Evropian.

22-vjeçari ka hedhur në skenë 34 paraqitje në të gjitha garat për kampionët Spanjoll, duke shënuar dy gola, por ai nuk ka qenë në gjendje të riprodhojë të njëjtën formë që tregoi mbi një bazë të qëndrueshme në Johan Cruyff ArenA.
Më shpesh sesa jo, De Jong është vendosur në të majtë të një mesfushë tre në formacionin e fillimit të Barça, duke punuar së bashku me shokët e skuadrës me përvojë Sergio Busquets dhe Ivan Rakitic.

Sidoqoftë, Van Gaal beson se një koleg i tij Hollandez do të jetë në gjendje të ushtrojë më shumë ndikim në ndeshje nëse ai do të luhej në mbrojtjen qendrore, pasi tashmë kishte provuar se ai mund të trajtojë presionin e lojës për një nga klubet më të mëdha në botë.

“Unë nuk jam më trajneri i Barcelonës, por mendoj se Rakitic dhe Arthur mund të luajnë në mesfushë në të njëjtën kohë si De Jong,” i tha ish-trajneri i Barça dhe Hollandës për Ziggo Sport.

I pyetur nëse Barca mund të jetë në mëdyshje të luajë De Jong në qendër të mbrojtjes sepse nuk është mjaft i shpejtë, Van Gaal shtoi: “Jo. Frenkie de Jong ka shpejtësi. Ai gjithashtu ka njohuri për të mbrojtur përpara në momentet e duhura.

“Barca mund të përmirësojë qendrën e mbrojtjes duke e vendosur Frenkie atje. Ai po bën shumë mirë nëse konsiderojmë se ai është një 22-vjeçar që sapo ka shkuar jashtë vendit në një kulturë tjetër.

Loading...

“Barca pagoi një çmim të lartë për të, gjë që shton më shumë presion.”

Frenkie de Jong Barcelona 2019-20

Van Gaal vazhdoi të shprehte besimin e tij se Juve do të kishte qenë një vend zbarkimi më i mirë për De Jong, i cili është aty ku bashkatdhetari i tij Matthijs de Ligt përfundoi pasi la në Ajax në të njëjtën kohë.

68-vjeçari sugjeroi gjithashtu që De Jong ka luftuar për të përmbushur pritjet në Camp Nou, sepse ai nuk është më një peshk i madh në një pellg të vogël, duke shtuar: “[De Jong luan] për shkak të çmimit që i kushtoi, unë jam i bindur për këtë. Valverde do të dëshironte ta kishte atë, por tani ka një trajner tjetër dhe pyetja është nëse ai do të vazhdojë të luajë pasi ky trainer nuk ishte ai që e bleu.

“Ai nuk po luan në pozicionin e tij. Në Ajax, të gjithë po e kërkonin, ai ishte qendra e lojës ndërsa te Barça nuk është ashtu. Ky është ndryshimi i madh.

goal.com