Reputacioni i famshëm i ‘Real Madrid B’ u dëmtua të enjten e kaluar pasi u rrëzua nga Copa del Rey nga Real Sociedad në Estadio Santiago Bernabeu, megjithatë dy lojtarë që shpesh nuk fillojnë të treguan të Dielën se merr një skuadër të thellë për të fituar titullin e ligës.
Zinedine Zidane shikoi në stolin e tij për të provuar dhe përfunduar ndeshjen jashtë në Osasuna, me Lucas Vazquez dhe Luka Jovic që hynë në Gareth Bale dhe Karim Benzema në minutat e 71-të dhe 88-të përkatësisht.

Lucas u desh 13 minuta për të arritur në rezultatin, duke e zgjatur epërsinë e Real Madridit në 3-1 në El Sadar, ndërsa Joviqit i duheshin vetëm katër minuta për të përfunduar ndeshjen si një garë dhe përfundoi me një fitore 4-1.

Edhe më e rëndësishme është goli i Joviç pasi ai do t’i sigurojë atij një ngritje të besimit, me serbin që deri tani është ulur pas Benzema dhe nuk arriti të gjente pjesën e pasme të rrjetës me rregullsinë në disa minutat që ai ka luajtur.

Në fakt, goditja në Osasuna ishte vetëm goli i tij i dytë për Real Madrid pas rrjetës kundër Leganes në Bernabeu më 30 tetor, megjithëse 22-vjeçari ka pasur disa gola të përjashtuar për vendimet e jashtme ose vendimet e VAR.

Zidane gjithashtu shpreson se ky gol do ta ndihmojë Joviçin sepse francezi e konsideron atë të rëndësishëm në lidhje me mbulimin e Benzemës, siç u pa në Supercopa de Espana kur Jovic filloi të dyja ndeshjet për shkak të dëmtimit të Nr.9.

Ndërkohë, Lucas po dëshmon edhe një herë rëndësinë e tij për Zidane përpara shtrirjes finale të sezonit.

Loading...

Diku tjetër, Vinicius Junior, i cili ka kapërcyer bashkatdhetarin Rodrygo Goes në rendin e duhur, nuk shënoi në Pamplona pasi erdhi në minutën e 82-të, por ai mori një kohë të lojës cilësore.

Anësori brazilian është në formën e tij më të mirë të sezonit dhe ai po performon mirë, pavarësisht nëse fillon apo del nga pankina.

I shpejtë, i fuqishëm dhe i drejtpërdrejtë, Vinicius krijon rrezik sa herë që merr topin. Pozitiviteti i tij është infektiv.

Zidane, me politikën e tij për të përfshirë të gjithë grupin, po dëshmon se Real Madrid ka një nga skuadrat më të mira në botë, me gjashtë ose shtatë lojtarë që nuk janë të garantuar fillestarët, por lehtë mund të jenë: Lucas, Jovic, Vinicius, Rodrygo, etj. Bale dhe, kur Eden Hazard kthehet, Isco ose Luka Modric.

Real Madridit nuk i mungojnë opsionet jashtë pankinës, shumëçka është e qartë.