Në një intervistë për FourFourTwo, Mateo Kovacic ka krahasuar trajnerin e tij aktual të Chelsea, Frank Lampard, me ish-tranjerin e tij në Real Madrid, Zinedine Zidane.

Matteo Kovacic ka zbuluar se ai nuk mban asnjë mëri ndaj trajnerit të Real Madridit, Zinedine Zidane, por sugjeroi që mosaktivizimi i tij nga finalja e Champions League 2018 kundër Liverpool shkaktoi kërkimin e tij për largimin nga Bernabéu.

Kovacic kaloi në formë huazimi tek Chelsea në verën e vitit 2018, me Blues përfundimisht duke zgjedhur të transferonte kroatin pas një sezoni të parë mbresëlënës në Stamford Bridge.

Pasi luajti për një sezon nën Maurizio Sarri, Kovacic është duke punuar me Frank Lampard që kur ish-ylli i Chelsea zëvendësoi trajnerin italian verën e kaluar.

Dhe në një intervistë për revistën FourFourTwo, mesfushori 25-vjeçar ka përshëndetur Lampard si një “menaxher të jashtëzakonshëm”, duke pretenduar se anglezi ka ngjashmëri me ish-tranjerin e tij në Real Madrid.

“Zidane ishte i ngjashëm me mënyrën sesi Frank Lampard është si trajner, dhe qasjet e tyre me të vërtetë përshtaten,” tha Kovacic.
“Ishte bukur të luaja nën Zidane, por mendova se ai mund të më kishte dhënë një mundësi të merituar në finalen e tretë të Ligës së Kampionëve.
“Kjo ishte arsyeja kryesore për pakënaqësinë time, por ky është futbolli dhe ne u ndamë pa ndjenja të këqija.”

Ish-mesfushori i Real Madrid realizoi krahasime midis metodave të stërvitjes së Sarrit dhe Lampard, duke sugjeruar që ai dhe shokët e tij të skuadrës Chelsea janë më të lumtur që punojnë nën trajnerin aktual.

“Unë erdha tek Chelsea kur ishte Sarri, por duhet të them që Lampard është një menaxher i jashtëzakonshëm. Ai e ka mbajtur në personalitetin e tij karakterin që ai kishte si lojtar si trajner, i cili ka frymëzuar të gjithë ne,” tha Kovacic.

Loading...

“Ai angazhohet për gjithçka që ka. Trajnimi është gjithmonë sfidues dhe i ndryshëm nga sezoni i kaluar.

“Ky është ndoshta dallimi kryesor midis Lampard dhe Sarri, i cili e bëri konceptin e stërvitjes mjaft monoton. Kishte shumë seanca të ngjashme stërvitore me fokus në përgatitjen taktike.”

Pasi bëri kalimin te Chelsea në vitin 2018, Kovacic çimentoi veten si një lojtar i domosdoshëm si për Sarri ashtu edhe për Lampard. Këtë sezon ai ka startuar 15 nga 24 ndeshjet e Premier League dhe pesë nga gjashtë ndeshjet e Champions League deri më tani.